Renk seçin:


Cocker Spaniel

Cocker Spaniel

Cocker Spaniel

Cocker, sporcu köpekler içinde dokuz Spaniel cinsinden biridir. Atalarının 14. yüzyıla dayanmasına rağmen, bu cins son beş yüzyıl içinde değişime uğramıştır. Spanieller değişik amaçlar için üretilen köpeklerdir; aralarında süs köpekleri bile vardır.
“Cocker” adının çulluk gibi kuşları yakalamadaki olağanüstü becerisi nedeniyle sonradan verildiği düşünülmektedir. Günümüzde Cocker Spaniel cinsi hâlâ çok iyi bir av köpeğidir. Avcının önünü, atış mesafesi içinde kalacak şekilde korur ama avcının yine de çok dikkatli olması gerekir, çünkü Cocker çok hızlı eder. Bir kez avı gözüne kestirdi mi, avcının hemen ateş edip onu vurmasını bekler ve bu arada avın nereye düştüğünü gözler. Avcının komutuyla, süratle avı bulup geri getirir. Ka
ada ve suda aynı şekilde davranabilir.
Cocker Spaniel 1878’de ABD’de kabul edilmiş, İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise 1892’de resmen tanınmıştır. ABD’dekiler daha küçük ama bol tüylüdür. Boxer’a benzerler. İngiliz cinslerinden farklıdırlar.
Kalın kaşlı, iri kafalı, küçük ve havaya kalkık burunlu Cocker Spaniel son derece neşeli bir hayvandır. Çok iyi bir ev köpeği ve aynı zamanda da gösteri ve yarışma köpeği olması bu cinsi çok popüler yapmıştır. Spor köpeklerinin en küçüğü olması nedeniyle süs köpeği olarak da kabul edilebilirler. İlgiyi çok severler, çok iyi eğitilebilirler ve çok yönlüdürler.
Siyah, kızıl, bal rengi veya çok renkli olabilirler. Çok süratli sayılmazlar ama her türlü arazide engellere rağmen çok iyi koşarlar. İnce yapılıdırlar, göğüs öne doğru çıkıktır, arka ayaklara doğru vücutları daralır. İyi tarandıkları zaman uzun, bol tüyleriyle dikkat çekerler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
bmw çıkma yedek parça bmw çıkma yedek parça bmw çıkma yedek parça