Renk seçin:


Köpek Eğitiminde Kararlı Olun!

Köpek Eğitiminde Kararlı Olun!

are-dogs-really-mans-best-friend-61- Köpeğinize ne öğretmek istediğinize karar verin.

2- İstediğiniz şeyi yapması için tek bir komut yada el hareketi belirleyin.

3- Sözcüklerinizi her zaman aynı ve doğru ses tonunda söylemeye dikkat edin. “Yalvarma yada azarlama tonlarını asla kullanmayın.”

4- Sözcükleri köpeğinizin adıyla birlikte söyleyin ama tek bir sözcük şeklinde birleştirin. “Badem….Gel” değil de “Badem Gel” şeklinde ara vermeden söyleyin. Burada önemli bir uyarı yapmamız gerekir: “Otur komutunu adıyla birlikte söylemeyin çünkü adını duyunca, hayvan hemen harekete geçmesi gerektiğini algılar!”

5- Komutunu sadece bir kez söyleyin, arka arkaya tekrar etmeyin.

6- Komutu öğretirken bir bağlantı kurabileceği hareketi yada sözcüğü birlikte kullanın. Örneğin “Otur” derken, boyun tasmasını yukarı doğru çekerek kalçasından yere doğru itin.

7- Sadece sözünüzü dinletebileceğiniz durumlarda komutları kullanın, yoksa ona söz dinlememe eğitimi vermiş olursunuz. (Köpek sizi dinlememe gibi bir şansı olduğunun farkına varır)

8- Köpeğinize ne yapmasını istediğinizi anlatabilmek için onu iyi tanımanız gerekir. Diğer eğitim aşamaları gibi, bunun da bir kuralı yoktur, tamamen köpeğinizin eğitim düzeyi ve öğrenme kabiliyetine bağlıdır.

9- Övgülerinizi doğru zamanda yapmaya dikkat edin.

10- Görevini yapan bir köpeğe, her komuttan sonra çenesinin altını okşayarak “Tamam” deyin.

11- Her aşamada eğitimi alıp almadığına karar verebilmek için, dikkatini başka bir şeye çektikten sonra başka bir aşamaya geçin.

12- Söz dinlemesine hemen sevinmeyin. Köpekler çabuk unutur, tembeldir ve başka bir şeye dikkatleri çekildiğinde bildikleri komutlara tepki vermezler. Bu şekilde bir yanlış yaptığında, ona kuralların değişmediğini ve davranışlarının da değişemeyeceğini anlatmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
bmw çıkma yedek parça bmw çıkma yedek parça bmw çıkma yedek parça