Renk seçin:


Yenidoğan Köpek Yavrularının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan Köpek Yavrularının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan Köpek Yavrularının Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpekler.. Hayatımızın bir parçası olacak olan köpeği hayal ettikten sonra ilk aklımızda beliren o ufak kafa,ufak kuyruk,ufak patiler.. Ve anneleri.. Sıra bizde! Bir yavru seçiyoruz ve hayatımıza giriyor.Büyütüp besliyor ve elimizden geleni yapıyoruz o da ne? Sonra anne mi olmuş? Köpeklerinde bizler gibi bir aile kurduğunu tam olarak söyleyemesem de üreme ihtiyaçları vardır.Onlar da aile kavramı yoktur ancak her canlının yeme,içme,nefes alma,dışkı yapma ve üreme ihtiyacı vardır.Bu inkar edilemez.Her canlı kendi soyunu devam ettirmek ister.Peki ya bizim evde baktığımız köpeğimiz? Üremesini istemiyorsak? O zaman kısırlaştırma devreye girer.Fakat siz bilmeden bir saniye bile olsa köpeğinizi göz önünden ayırdınız ve köpeğiniz döneminde hamile kaldı? O zaman ne mi olacak? Gün geldi çattı,yavrular doğdu,işte yapmanız gerekenler;

İlk olarak yavru doğduktan sonra anne yavruyu temizledikten hemen sonra,yavru nefes alabiliyor mu kontrol edilmelidir.Bazen yavrunun öldüğü düşünülebiliyor ve bu durumda yavrunun ağzı açılıp,ağzındaki sıvı alınıp midesine hafif bir ovalama ile yavru hayata döndürülebilir.

Genelde anne olan köpekler yavrularını besleyip,büyütebilir.Fakat bazen anne köpekler yavrularıyla ilgilenmeyebilir,çok yavru olabilir vs. ve bu tip durumlarda biz müdahale edebiliriz.Bu durumlarda annenin hangi yavruyu emzirip,emzirmediğine ve annenin yavruların üstüne yatmamasına dikkat etmeliyiz.

Biberon kullanarak yavrular için özel diyet mamaları takviye edebilirsiniz.

Yavrularda memeye ulaşamayan varsa ulaşacak şekilde ayarlanmasına özen göstermeliniz.

Doğum sonrası annenin beslenmesine dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
bmw çıkma yedek parça bmw çıkma yedek parça bmw çıkma yedek parça